آدم‌ها که عدد می‌شوند

«در این رسته در طی سال 2011، 631 گزارش از سوی نهاد آمار به ثبت رسیده است، 33 مورد اعمال فیلتریننگ اینترنتی گزارش شده است، 23 توقیف نشریه، 15 اختلال تعمدی در شبکه‌ی مخابرات، 336 بازداشت موردی، 339 مورد ضرب و شتم، 35 مورد ممناعت از برگزاری تجمع، مراسم یا سخنرانی، 15 مورد پلمپ تشکل و دفاتر، 2845 بازداشت فله‌ای، 47 مورد تهدید و ارعاب، 90 مورد احضار به مراجع قضایی-امنیتی و 147 مورد سایر موضوعات متفرقه در حوزه‌ی اندیشه و بیان گزارش شده است.
در سال 2011 در این حوزه، 181 نفر از سوی مراجع قضایی به 9398 ماه حبس تعذیری، 156 ماه حبس تعلیقی، 10 میلیارد و 413 میلیون و 500 هزار ریال جریمه‌ی نقدی، 818 ضربه‌ی شلاق و 846 ماه محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.»
خبرگزاری‌ها چنین گزارش می‌دهند که بیش از نود فلسطینی و سه اسرائیلی در شش روز از درگیری‌ها کشته شده‌اند. اسرائیل غزه را از دریا و هوا هدف قرار گرفته است و در مقابل، حماسی‌ها هم به‌سوی اسرائیل راکت شلیک می‌کنند. بر پایه‌ی گزارش‌ها دست‌کم بیست و شش نفر از ساکنان غزه، در روز یکشنبه کشته شده‌اند که به گفته‌ی مقام‌های بهداشتی فلسطینی، در میان آن‌ها چهارده زن و کودک حضور داشتند. این‌ها فقط عددهایی نیستند که خوانده شوند و فراموش شوند، این‌ها انسان‌هایی هستند که به هر دلیلی کشته می‌شوند، مورد آزار قرار می‌گیرند، حقوقشان پایمال می‌شود و جدای از آن‌که هیچ قضاوت اخلاقی‌ای در کار باشد، این عددها دنیا را جای زشت‌تری برای زندگی کردن می‌کنند درحالی‌که زندگی آن‌هایی که حالا در این عددها جا گرفته‌اند بدفرجام شده است. از سویی آمار درج‌شده در «سالنامه‌ی آماری نقض حقوق بشر در ایران – ویژه‌ی سال 2011» تلاش دارد تا به ما شمایی از موقعیت موجود بدهد که در آن قرار گرفته‌ایم و از سوی دیگر اگر این حقیقت وجود دارد که آمار همیشه تمام حقیقت در جریان و موجود را باز نمی‌نمایاند ولی تولید آمار و توجه به آن، مزایایی دارد که نمی‌توان آن را از نظر دور داشت آن هم در سرزمینی که همه‌چیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. کتاب حاضر که به‌همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه‌ی فعالان حقوق بشر در ایران فراهم آمده است اگرچه تمامی موارد نقض حقوق بشر را در خود نگنجانیده است و اگرچه مفروض است که این مجموعه با دسترسی سخت و محدود به منابع لازم تهیه شده است ولی مجموعه‌ی قابل تقدیری است. این گزارش آماری-تحلیلی می‌تواند به فعالان حقوق بشر یاری رساند تا بتوانند شرایط موجود را با بهره‌گیری از نمودارهای کتاب، ملموس‌تر درک کنند. با این امید که این راه مستدام باشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.