قفلی برای یک کلید

«همه‌ی ما می‌دانیم که وب پر از مطالب جذاب و حتا متحیرکننده است، اما در مواقعی هم می‌تواند ترسناک باشد! مقوله‌ای که در این کتاب می‌خواهیم به آن بپردازیم، امنیت است که می‌گوید: “درست مانند دنیای حقیقی، باید از خود محافظت کنید و مانع از دزدیده شدن یا صدمه خوردن اموالتان شوید.” فرقی نمی‌کند که تازه‌کار باشید یا خوره‌ی کامپیوتر؛ مهم این است که همیشه با نکات و مسایل پرداختن به اطلاعات در وب به‌روز باشید. در این کتاب، نکات بسیار مهم امنیتی ارایه خواهد شد که با رعایت آن‌ها می‌توان با خیال آسوده‌تری به وب‌گردی پرداخت.»
کتابخانه‌ی «گویا آی‌تی» یکی از زیرشاخه‌های مجله‌ی اینترنتی «گویا آی‌تی» است که جدیدترین مقاله‌های آی‌تی و کتاب‌های این حوزه را تا جایی که در توان دارد، با برگردان فارسی برای استفاده‌ی علاقه‌مندان منتشر می‌کند. کتاب «امنیت گوگل» که دست‌آورد نوشتاری گروهی از دست‌اندرکاران پایگاه اینترنتی گوگل است، به‌تازگی در کتابخانه‌ی گویا آی‌تی قرار گرفته است تا به خوانندگان این پایگاه و کاربران اینترنت بگوید که چگونه و با چه ابزاری می‌توان امنیت را در گوگل برپا ساخت. مساله‌ی امنیت در شبکه‌ی جهانی اینترنت و به‌ویژه در فضای خصوصی هر فرد در این شبکه، یکی از مسایل مهم و دغدغه‌هایی است که بدون راهکار درست و کاربست صحیح آن نمی‌توان به نتیجه‌ی دلخواه دست یافت پس باید به ابزار دانش و تکنولوژی مجهز شد. این ابزار را بهتر است در جایی جست و جو کنیم که آگاهی نسبت به آن در بیشترین سطح خود قرار دارد. کتاب امنیت گوگل که در پنجاه و نه صفحه فراهم آمده است همان کتابی است که می‌تواند در سطح ابتدایی به ما یاری رساند. این کتاب توسط محمدرضا رشیدی به فارسی برگردانده شده و طراحی و صفحه‌آرایی آن بر عهده‌ی ویدا غلامی بوده است. پس از فهرست مطالب و شناسه‌ی کتاب، سختی با خوانندگان می‌آید و سپس نوشتار اصلی کتاب در قالب فصل‌های گوناگون در پیش روی خواننده قرار می‌گیرد. در فهرست مطالب این کتاب، با سرفصل‌هایی چون «افزایش ضریب امنیت در وب»، «امنیت موبایل»، «تضمین امنیت خانواده در محیط آن‌لاین»، «ابزارهای امنیتی گوگل» و «خصوصی‌سازی جست و جو» و عنوان‌های دیگری از این دست مواجه می‌شویم که همه‌ی آن‌ها حکایت از دامنه‌ی داده‌های کاربردی‌ای دارند که می‌توانند به کاربر وب‌سایت گوگل به‌طور خاص و به کاربر شبکه‌ی جهانی اینترنت به‌طور عام یاری رسانند تا در سطح یک کاربر ساده امنیت خود را به سطح مطلوب و قابل قبولی رساند. گاهی رعایت نکته‌های ساده و بدیهی می‌تواند ضریب امنیت حوزه‌ی شخصی ما در وب را تا حد قابل توجهی بالا ببرد و گاهی به‌کارگیری برخی راهکارها نتیجه‌ی معکوسی را در بر دارد پس بهتر است حتا اگر تصور می‌کنیم که با اطلاعات تکراری و خسته‌کننده‌ای مواجه هستیم، باز هم نگاهی به متن این کتاب بیندازیم.
«تصور کنید وقتی به شعبه‌ای از بانک خود مراجعه می‌کنید، کارمندان آن‌جا را با نام‌هایشان، یونیفرم و سرویسی که به شما ارایه می‌کنند می‌شناسید. در رابطه با بانکداری الکترونیکی باید بگوییم که نیاز به اعتمادسازی، بیشتر از بانک‌های حقیقی حس می‌شود. پس بهتر است بدانید که سایت‌های امن با “Https”شروع می‌شوند و آیکون یک قفل را در مرورگر ظاهر می‌کنند. با وجود این علایم دیگر نباید نگران باشید.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.