برای این‌که خودت باشی

«وقتی در کشوری مثل ایران زندگی می­کنی بسیارند پرسش­هایی که باید به­تنهایی پاسخی برایشان بیابی. این پرسش­ها اگر به هویت جنسی یا گرایش جنسی­ات مربوط باشد و بدتر از آن اگر جزو اقلیتی چهار-پنج درصدی باشی داستان را پیچیده­تر هم می­کند. می­شوی موجودی آشفته با هزار پرسش بی­پاسخ.»
جزوه­ای که به­تازگی سازمان pflagبرای آشنایی اقلیت­های جنسی و دیگرانی که مایل­اند در این باره بدانند با گرایش و شیوه­ی برون­آیی و دفاع از حقوق منتشر کرده است، این سازمان که یکی از شناخته­شده­ترین سازمان­های حامی حقوق همجنسگرایان است و در سال 1973 توسط گروه از والدین پایه­گذاری شد، سعی دارد در این جزوه با ساده­ترین زبان ممکن، به پرسش­های احتمالی پاسخ گوید تا از این رهگذر فرد بتواند­ رویکرد مناسب­تری پیرامون مساله­ی اقلیت­های جنسی داشته باشد. «خودت باش» یکی از معدود آثاری است که در زبان فارسی در این مورد منتشر شده است. این همان نکته­ای است که وارتان پاکباز که این کتاب را به فارسی برگردانده است، در مقدمه­ی خود بر کتاب به آن اشاره دارد. در این اثر، تلاش مترجم بر این بوده است که واژگان مناسبی را برای جایگزنی برگزیند ولی درهرحال باید پذیرفت که در این به­ویژه در این حوزه­ی به­خصوص به دلیل در سایه بودن آن، واژه­سازی و تولید محتوا بسیار کم بوده است. وارتان پاکباز در مقدمه­ی خود ضمن این­که خبر از انتشار جزوه­ی دیگری با نام «دختران و پسران ما: پرسش و پاسخی برای والدین افراد گی، لزبین و بایسکشوال» می­دهد، در پایان امیدوار است که تلاش او بتواند یاری­رسانننده باشد. درهرحال باید به متن­های این­چنینی امید بست که در کشوری چون ایران که مسایل پیرامون جنسیت همیشه در محاق بوده است، حضورشان بتواند روشنگر باشد و در عین حال به تدارک متن­هایی اندیشید و همت گماشت که بتوانند به پرسش­ها و ابهام­های بومی­مان نیز پاسخ گویند.
اعضای pflag تنها با گرامیداشت فرهمندی و برابری همگان به مثابه نفوس انسانی در حوزه­ی شخصی و جمعی به رویایشان دست می­یابند. آن­ها به کسانی که به راه ایشان به­منظور پذیرش تفاوت­ها گام گذاشته­اند خوش­آمد می­گویند. این سازمان رسالت خود را گسترش سلامت و بهداشت اقلیت­های جنسی، دوستان و خانواده­ی ایشان می­داند و در این زمینه فعالیت می­کند چراکه افراد دخیل در این تشکل رویای جامعه­ی سالمی را در سر دارند که در سخن ایشان نامتبین است. درهرحال، در آغاز این جزوه تعدادی از عبارت­های عمده­ی مورد استفاده در این حوزه به­اضافه­ی یک تعریف متصر از هر کدام آورده شده است که می­تواند برای فرد ناآگاه آگاهی محدود ایجاد کند. پس از دیباچه پرسش­ها آغاز می­شوند. این جزوه با ساختاری چالش­گر و پرسش­گرانه طراحی شده است تا هم بتواند پرسش­های معمول را پیشبینی کند و همین که بتواند از فضای خشک تئوریک بیرون­ر.ی کند. باید در نظر داشت که این کتاب به­عنوان یک جزوه­ی روشنگر در بستر جامعه­ی آمریکا طراحی شده است و مسلم است که به­واسطه­ی انطباق با شرایط آن گونه­ی زیستی در همان فضا کارآمد است و یقینن واقعیت موجود خبر از این می­دهد که جامعه­ی آمریکا، فرهنگ، مردم و اقلیت­های جنسی­اش به­همراه نهادهای مدنی و قوای حاکمه در سطح متفاوتی از تمام شاکله­ی زیست ایرانی ما قرار گرفته­اند ولی اگرچه گروهی از پرسش­ها در بافت ایرانی مضحک و دور از ذهن می­نمایند ولی در نهایت این جزوه می­تواند باز هم برای فرد ایرانی علاقمند به آگاهی در این زمینه، کارا باشد. برای هر پرسش یک پاسخ کوتاه در نظر گرفته شده است و یک پاسخ تفصیلی هم در پی آن می­آید که توضیحات تکمیلی را در خود دارد. این کتاب سی و چهار صفحه­ای پس از پایان جزوه، افزونه­هایی را در خود جای داده است که به­طور حتم با اهمیت نوشتار پیش خود رقابت می­کنند.
در پایان جزوه از زبان تهیه­کنندگان آن چنین آمده است که «بی­شک این جزوه نمی­تواند پاسخگوی همه­ی پرسش­ها باشد اما امید داریم به شما نقطه­ای برای شروع دهد. لازم نیست وقتی هویت یا گرایش جنسیتان را می­کاوید، تنها باشید.»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.