کتاب همیشه

ای‌بوک‌ریدر یا کتاب­خوان الکترونیکی، ابزاری برای مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی در فرمت‌های مختلف است. این دستگاه نسبت به مانیتور پی‌سی و همچنین لپ‌تاپ، وسیله‌ای کوچک و کم‌حجم و مهربان‌تر با چشم است و صدمه­ی کمتری در زمان استفاده­ی مساوی وارد می‌کند. قابلیت شبیه­سازی در این وسیله­ی کوچک با کاغذ، این امکان را در آن به­وجود آورده است که بتوان ساعت­های طولانی به نمایشگر آن خیره شد و کمتر آزار دید. درواقع با در دست داشتن یک ای‌بوک‌ریدر، ما می­توانیم همه­جا کتابخانه­ی کوچک خودمان را با خود داشته باشیم و از آن استفاده کنیم. این دستگاه کتابخوان با مارک­های متفاوت و به‌تبع آن، با قابلیت­های گونه‌گونی وارد بازار شده است و برندهای مختلف این ابزار، با قابلیت­هایی که هر روز به آن اضافه می‌شود، در حال رقابت دایمی با هم هستند. در مدل‌هایی که دارای نمایشگر لمسی هستند، دقیقن مثل یک کتاب واقعی می‌توانید یک قسمت از متن را علامت‌گذاری یا High Light کنید یا حتا با استفاده از دستخط خود یادداشت بنویسید و یا با استفاده از قلم مخصوص همراه با خود دستگاه. برای سرعت بخشیدن به یادداشت‌نویسی، امکان استفاده از کیبورد مجازی هم وجود دارد. به لطف تکنولوژی لمسی نمایشگر، در بعضی از مدل­ها امکان استفاده از دیکشنری نیز وجود دارد. بااین‌وجود ای‌بوک‌ریدرها هم مانند بسیاری دیگر از ابزارهای مجازی، مشکلات خاص خود را دارند، بعضی از آن‌ها گاهی فونت­هایی را بازخوانی نمی­کنند یا برای استفاده و ذخیره­ی یک کتاب، امکانات ویژه­ای نیاز دارند که نمی­توان به‌سادگی یک کتاب با فرمت پی‌دی‌اف را وارد آن­ها کرد، ولی درهرحال از یک‌سو می توان به این تکنولوژی در حال رشد امید بست و از سوی دیگر، کاستی‌های آن را در مقایسه با گستردگی امکان‌هایش در نظر نیاورد.
بااین‌وجود برای ایرانیان ساکن در کشور، مشکل بزرگ‌تر، نبود نمایندگی مارک­های معروف کتابخوان در سطح داخل کشور است و از سوی دیگر، حضور مارک­های قلابی و قیمت­های نجومی بی‌منطق این معضل را دو ندان می‌کند. کاربری که می­خواهد کتاب­خوان را تهیه کند با هزار ترس و لرز به یکی از این فروشگاه‌ها سر می­زند و حتا اگر کتابخوان مورد نظر خود را بیابد و با وجود قیمت بالا آن را خریداری هم بکند، در صورتی که برای دستگاه مشکلی پیش آید، به‌دلیل عدم وجود نمایندگی، با مشکلات زیادی مواجهه پیدا می‌کند. مساله­ی بعدی در حوزه‌ی نشر الکترونیک و مسایل پیرامونی آن، عدم رسمیت این نوع نشر و نبود چرخه‌ی اقتصادی برای آن است. بازار کتاب‌های الکترونیکی با نقدینگی در چرخش، به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و در نتیجه حوزه‌ی زیست این کتاب‌ها به حوزه‌های سلیقه‌ای محدود می‌شود. از سوی دیگر، نشر الکترونیک و ورود آن به چرخه‌ی حرفه‌ای و اقتصادی، ملزوماتی را طلب می‌کند که در ایران جای خالی آن‌ها احساس می‌شود. خارج از این‌که مردم ایران کتابخوان نیستند، عدم دسترسی آسان به خطوط اینترنتی پرسرعت و غیرمحدود، کیفیت بد کتاب­های عرضه‌شده در بازار نشر الکترونیکی، نبود ای‌کارت‌ها و حساب‌های اعتباری بین‌المللی و نبود ارتباط با حوزه‌های نشر الکترونیک دیگر کشورها همه یاری می‌رسانند تا نشر الکترونیک از پیشروی باز بماند.
حال شما فکر کنید اگر این امکان به‌سادگی در اختیار فرد قرار بگیرد و بتواند هر زمان که اراده کند، کتابی در دسترس خود داشته باشد، چه میزان درصد مطالعه بالاتر خواهد رفت و مهم­تر از آن، تا چه اندازه می‌توان به طبیعت کمک کرد تا دیگر برای تولید یک کتاب و وارد شدنش به بازار نشر و با وجود قیمت­های نجومی، درختان قطع نشوند. ای‌بوک‌ریدرها علاوه بر گشایش درهای جدید به‌سوی چشم‌انداز روشنی از مطالعه، همیشه نیاز ما به نزدیکی به کتاب‌ در فرمت کلاسیک را نیز در نظر می‌گیرند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.